26 Aralık 2011 Pazartesi

noel hikayesi / christmas story (joulutarina)

Bu ay içinde izleyeceğim noel temalı, toplamda 11 olan film içinde 9. sıraya almışım bu filmi... Allahtan izleme serüvenimi bu sıralamayı takip etmeden gerçekleştirdim de, listenin tamamını izleme şansım kalmasa da bu filmi izleyebildim. İyi şans! Çünkü güzel bi film... hatta bugüne dek izlediğim noel temalı filmler içinde en keyifle izlediğim film diyebilirim.
Film adından da anlaşılacağı üzere "noel baba" fenomeninin -efsanevik ve fantastik de olsa- nasıl ortaya çıkmış olduğunu anlatıyor... dramatize ederek.... Ama bu anlatımda bir abartı yok. Tam tersi çoluk-çocuk-anne-baba tüm aileyi ekran başına kilitleyebilecek kadar gerçekçi ve sürükleyici bir anlatım. Yani bi yanınız "yok canım noel babanın öyküsü böyle doğmuş olamaz" demek için fısıldarken, diğer yanınız "pek tabii, olabilir" hatta "aaa böyle olmuştur mutlaka" diyerek sizi adeta filmin içine gömüyor. :)

Hele o kar manzaraları... Karanlıkta ellerde tutulan model model fenerler... kızaklar... atlar... ren geyikleri... noel babanın kızağı... ah o minik tahta oyuncaklar... pelerinli giysiler...ahşap köy evleri... köy meydanındaki esnaf  mekanları... kaplar-kacaklar... köy bakkalı... bakkaldaki ürünler... ve yine kar kar kar.... hepsi ama hepsi nasıl izlettiriyor filmi!
Kar'ı özleyenler, kar'a doymak isteyenler mutlaka izlesin, derim...

Görüldüğü üzere, filmin bende yarattığı etki böyle. :)
Gelelim konusuna....

Küçük Nikolas annesi-babası ve kardeşini bir kaza sonucu kaybedince ailesiz kalır ve köy halkı ona bir aile bulmaya çalışır. Ancak köyde derin bir yokluk hakim olduğundan ailelerden hiç biri onu evlatlık alamaz. Böylece yalnızca birer yıl noele kadar başka başka ailelelerin yanında kalmasına karar verilir. Nikolas tam 6 yıl boyunca her yıl başka bir ailenin yanında kalarak yaşamını sürdürür. Bu süre içinde her noelde evinde kaldığı ailelerin çocuklarına yaptığı ahşap oyuncaklardan hediyeler bırakmak gibi bir alışkanlık edinir..  Derken köyde büyük bir kıtlık olunca hiç bir ailenin bundan sonra Nikolas'a bakamayacağı anlaşılır. Bu sırada her noel köye ahşap eşyalar satmak amacıyla gelen Lizaki adında bir adam Nikolas'ın ahşap objeler üzerindeki becerisini görünce onu yanına almaya karar verir. Nikolas onunla birlikte köyden ayrılır ve onu zor günler bekler.

İlzaki eşi öldükten sonra Herman ve Henrik adındaki iki oğlu da evi terk ettiği için aksi ve nemrut bir adama dönüşmüştür. Atölyesinde çalıştırdığı Nikolas'a da çok kötü ve acımasız davranmaktadır. Nikolas ise bu kötü adama rağmen geceleri gizlice atölyeye inerek hayalindeki oyuncakları yapmaya devam eder. Kocaman bir torba yapıp saklamıştır ki bir gün İlzaki bu oyuncakları bulur. Nikolas'a çok kızar. Nikolas'ın onları ayrıldığı köyündeki çocuklara noelde hediye edeceğini söylediğinde içinde sakladığı iyi adam ortaya çıkar ve Nikolas'a babacan davranmaya başlar. Aslında onu terkeden oğullarına duyduğu sevgi Nikolas'la yeniden gün yüzüne çıkmış ve babalık duygusunu yeniden tadar olmuştur. İlzaki ve Nikolas böyle yıllarca yaşar giderler... Nikolas büyür ve kocaman adam olur. İlzaki ise çok yaşlanır.

Film burada bitmez. Daha çok detay ve olay var... Onlar da izlemek isteyenlere gizem olarak kalsın.

Filmde noel babanın çocukluğu ve yetişkinliği ayrı ayrı ele alınmış.
Dolayısıyla her olay kendinden sonra gelen olay ya da olaylar için bir sıra teşkil ediyor ve olaylar belli bir düzlem içinde ilerliyor. Ancak finali fazlasıyla fantastik bulduğumu söylemeliyim... Diyeceğim o ki, fantastik olmasına rağmen bu kadar gerçekçi bir anlatımla ilerleyen bir filmin finali bu kadar fantastik olmamalıydı, yani finalde gerçekçi bir anlatımla ele alınmalıydı... Yine de yapısındaki ve konusundaki fantazmaya rağmen izleyiciyi sürükleyebilmiş olmasını film için epeyce bir artı değer olarak görüyor, filmi izlemek isteyenlere iyi seyirler diliyorum.

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...